Pieczarki smażone z patelni

Dziś przystawka super minimalistyczna: smażone na suchej patelni pieczarki. Grzyby niedoceniane w naszej kuchni, traktowane często jako niższa forma grzyba, bo grzyb, to musi pochodzić z lasu. A to zupełnie nie tak. Mało kto wie, że pieczarka to całkiem zasobny w składniki odżywcze owocnik. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B, błonnika pokarmowego i lektyn – substancji o działaniu przeciwnowotworowym. Zawarta w nich tyrozynaza jest białkiem chroniącym DNA przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, a ergosterol hamuje rozwój komórek raka piersi. Pieczarki są bardzo niskokaloryczne. 100 g tych grzybów to zaledwie 22 kcal. A najważniejszą informacją jest fakt, że pieczarki możemy jeść na surowo i absolutnie nam nie zaszkodzą. Dlatego dziś serwuję pieczarki smażone z patelni 😊

Pieczarki smażone z patelni

Składniki:

– pieczarki surowe malutkie

Sposób przygotowania:

  1. Pieczarki umyć. Osuszyć.
  2. Przyciąć krótko ogonki, żeby owocnik dawał się przysmażyć na patelni.
  3. Patelnię bardzo dobrze rozgrzać. Układać równiutko pieczarki jedna obok drugiej. Najpierw na stronie kapturka na 3 minuty, a następnie na ogonki na kolejne 3 minuty.
  4. Nie przykrywać, żeby nadmiar soku mógł odparować.
  5. Pieczarki obsmażyć z obu stron na złoty, apetyczny kolor.
  6.  
  7. Zdejmować z patelni po zrumienieniu. Nie trzymać zbyt długo, żeby nie straciły swojej wewnętrznej soczystości.
  8. Jeśli solić lub stosować inne przyprawy, to dopiero po zdjęciu z patelni. Żeby pieczarki nie puściły wody i nie stały się łykowate.
  9. Podawać jako dodatek do dania drugiego, albo samodzielną przekąskę.

Dodaj komentarz