Paszteciki z kapustą i pieczarkami

Dziś Wigilia. Podczas kolacji na stole nie może zabraknąć barszczu czerwonego. Czystego. Klarownego i bardzo esencjonalnego. Ale sam barszcz to nie wszystko. Do barszczu najlepsze są malutkie paszteciki. Pieczone z lekko słodkiego drożdżowego, puszystego ciasta. Wypełnione nadzieniem z kiszonej kapusty i duszonych z cebulą pieczarek. Wyśmienicie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimo. Dumnie pękate i apetycznie zarumienione efektownie zdobią wigilijny stół.

Paszteciki z kapustą i pieczarkami

Składniki:

Na ciasto:

– 40 g świeżych drożdży

– 1/4 szklanki cukru

– 1 szklanka  mleka

– 500 g mąki pszennej

– 2 żółtka

– 50 g roztopionego masła

– szczypta soli

– 1 jajko do posmarowania

 

Na nadzienie:

– 10 dużych pieczarek

– 1 szklanka wody

– 2,5 szklanki kiszonej kapusty

– 1 cebula

– 2 łyżki oleju lnianego

– sól, pieprz – do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Drożdże pokruszyć i zalać połową szklaki ciepłego mleka. Ciepłego, ale nie gorącego, żeby nie pozbawić drożdży swoich wzrostowych właściwości. Do drożdży dodać 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki. Odstawić przykryte ściereczką na 10 minut, do spokojnego wyrośnięcia.
  2. Żółtka ubić z cukrem na puszystą masę. Dodać resztę mleka.
  3. Do wyrośniętych drożdży wsypać przesianą mąkę, sól, masę jajeczną i rozpuszczone masło.
  4. Wyrobić ciasto tak, żeby odstało od dłoni. Pomocny w wyrabianiu jest bardzo automat do pieczenia chleba lub mikser planetarny z rózgą. Jeśli ciasto wydaje się zbyt gęste dodać trochę mleka. Jeśli zbyt luźne, dosypać mąki. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 30 minut.
  5. W tym czasie przygotować farsz. Pieczarki umyć i drobno posiekać w kostkę. Udusić na suchej patelni. Kapustę odcisnąć z soku. Jeśli bardzo kwaśna, to przepłukać na sicie. Również pokroić drobno. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na patelni. Duszoną cebulę, pieczarki i kapustę włożyć do garnka i zagotować. Dusić do miękkości kapusty ok. 20 minut, w razie potrzeby podlewając odrobiną wody tak, żeby farsz się nie przypalił. Ważne, aby dobrze go odparować. Zbyt wilgotny zamoczy nam ciasto. Ostatecznie doprawić olejem lnianym, solą i pieprzem. Wystudzić.
  6. Wyrośnięte ciasto lekko przerobić i wyłożyć na stolnicę podsypaną mąką.
  7. Rozwałkować na prostokąt, podsypując mąką w zależności od potrzeb, tak, aby ciasto nie przywierało ani do stolnicy, ani do wałka.
  8. Na placek wyłożyć równomiernie chłodny farsz. Zacząć zwijać, jak naleśnik od jednego brzegu. Zrolowany wałek zakleić na brzegach, żeby farsz nie uciekał podczas krojenia.
  9. Ułożyć wałek równiutko i pokroić skośnie na kawałeczki, w kształcie rombów rozmiaru około 4 cm.
  10. Poukładać na blasze piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia.
  11. Jajko rozbić widelcem i posmarować nim paszteciki używając pędzelka. Odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.
  12. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piec około 20 minut.
  13. Podawać ciepłe lub wystudzone.

 

Dodaj komentarz