Ziemniaki pieczone w talarkach

Jak niebanalnie podać ziemniaki do obiadu? Jeśli znudziły Wam się gotowane, to spróbujcie je upiec w postaci cieniutkich talarków. Tak jest dużo szybciej, niż w ćwiartkach, czy połówkach. Pieczenie trwa zaledwie 15 minut. Wystarczy ziemniaki umyć, obrać i rozdrobnić. U mnie dzieci cięły ziemniaki wykorzystując tarkę do jarzyn, a konkretnie ostrze do robienia mizerii 😊 Potrzeba matką wynalazku. Nasze talarki opiekają się z każdej strony, a dodatkowo mają smak podkręcony dodatkiem przypraw: soli, pieprzu czarnego mielonego, czosnku, papryki słodkiej i curry. Ponadto cieszą oko, bo wyglądają niebanalnie i bardzo apetycznie. U mnie w domu zawsze znikają z blaszki niezależnie od przygotowanej ilości. Po podgrzaniu świetnie smakują z kefirem, czy mlekiem. Polecam!

Ziemniaki pieczone w talarkach

Składniki:

– ziemniaki surowe – dowolna ilość

– olej roślinny – w zależności od ilości ziemniaków

– sól, pieprz, czosnek suszony, curry, papryka czerwona słodka – do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki – najlepiej odmiany żółtej, umyć szczoteczką. Obrać. Pociąć na cieniutkie plasterki. Można użyć ostrza do mizerii w tarce jarzynowej.
  2. Plasterki ziemniaków przełożyć do miski i polać olejem. W takiej ilości, aby olej pokrył ziemniaki cieniutką warstwą. Wymieszać, żeby olej równomiernie pokrył każdy kawałek ziemniaka. Taki film z oleju zabezpiecza ziemniaki przed zmianą barwy na skutek enzymatycznego brunatnienia. Ponadto uniemożliwia bezpośredni kontakt komórek ziemniaka z solą, którą za chwilę przyprawić trzeba ziemniaki. Sól powoduje odwodnienie. Jeśli nie pokryje się ziemniaków olejem, a posypie solą, to momentalnie tracą one wodę. Na blasze pojawia się płyn, a przecież chcemy ziemniaki upiec, a nie ugotować.
  3. Pokryte olejem ziemniaki oprószyć solą, pieprzem, suszonym czosnkiem, curry i papryką czerwoną. Wymieszać, żeby przyprawy pokryły kawałki ziemniaków.
  4.  
  5. Ziemniaki wyłożyć na blachę piekarnika. Ważne, żeby talarki były układane na blasze ażurowo. Żeby nie leżały jeden na drugim, tylko każdy plasterek przylegał do blachy swobodnie. Wtedy ładnie się upiecze.
  6. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza. Piec góra-dół przez 15 minut.
  7. Ziemniaki piec do momentu zrumienienia lub ewentualnego przypieczenia, jeśli lubicie chrupiące.

 

Dodaj komentarz