Chlebek pita

Na obiad miał być domowy kebab z kurczaka. A że ja z natury jestem przeciwna gotowym tortillom sklepowym, postanowiłam zrobić coś, co smacznie je zastąpi. Upiekłam chlebki pita. Płaskie, nieduże, okrągłe placuszki. Pomysł zaczerpnęłam z bloga kulinarnego mojej przyjaciółki: talerzzdrowia.pl Troszeczkę zmodyfikowałam i mam swoje chlebki pita. Są przepyszne! Cudowne w smaku i konsystencji. Delikatnie słodkie od miodu. Kasza manna nadaje im swoistą gruzełkowatość. Można je przekroić na nadziewać dowolnym farszem. Jeść do każdego posiłku jako alternatywę pieczywa. Moja kuchnia zatopiona w chlebowej woni 😊

Chlebek pita

Składniki:

(10 sztuk)

– 25 g świeżych drożdży

– 250 ml letniej wody (1 szklanka)

– 10 g miodu (1 stołowa łyżka)

– 1,25 łyżeczki soli

– 260 g mąki pszennej typ 500 (2 szklanki)

– 50 g otrąb pszennych (1 szklanka)

– 80 g kaszy manny (1/2 szklanki)

– 30 ml oliwy z oliwek (2 łyżki)

– kasza manna do podsypania podczas wałkowania wedle potrzeb

 

Sposób przygotowania:

  1. Przygotować rozczyn drożdżowy: w naczyniu z ciepłą wodą rozpuścić miód. Następnie wkruszyć drożdże i wymieszać. Wierzch posypać 2 łyżkami mąki, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 10 minut.
  2. Gdy drożdże się ruszą dodać sól, pozostałą mąkę, otręby, kaszę manną i na koniec oliwę.
  3. Zagnieść ciasto. Wygniatać do momentu, aż ciasto nie będzie przyklejać się do dłoni i stanie się elastyczne. Pomocny w tym miejscu jest automat do wypieku chleba, albo mikser z przystawką do wyrabiania ciast na makaron.
  4. Wyrobione ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia.
  5. Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę podsypaną kaszą manną. Uformować wałek. Pociąć go na 10 równych części. Z każdej z nich uformować kulkę, a następnie rozwałkować na cienkie placki (grubości ok. 0,5 cm). Podsypywać kaszą manną wedle potrzeb, tak, aby ciasto się nie przyklejało.
  6.  
  7. Gotowe placuszki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na dużej blasze ułożyć 5 sztuk placuszków. Przykryć czystą bawełnianą ściereczką i odstawić jeszcze na 15 minut.
  8. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 250 stopni Celsjusza. Do nagrzanego wstawić chlebki i piec 3-4 minuty. Gdy wierzch placuszków się zarumieni, przekręcić je na drugą stronę i piec kolejne 3 minuty.
  9. Upieczone chlebki podawać na ciepło jako dodatek do domowego kebaba, sosów, czy serów. Można chlebki przeciąć i nadziewać mięsem lub warzywami.
  10. Wystudzone przechowywać w koszyku przykryte ściereczką lub torebce papierowej.

 

 

1 Response

Dodaj komentarz