Chlebek z różyczek czosnkowo-pietruszkowych

Pieczywo z czosnkiem zawsze należało do moich faworytów. Bo to takiego chleba, bułki, czy palucha wystarczy już tylko kefir i pyszny posiłek mamy zapewniony. Idealna przekąska na spacerze po lesie, na górskim szlaku, czy rowerowej dłuższej eskapadzie. Robiłam pieczywo z masłem czosnkowym na wiele sposobów. Był i chleb zawijany w harmonijkę, były bułeczki, bagietki, a dziś – chlebek zwijany w różyczki. Pięknie wygląda i jest wygodny do podziału bez użycia noża. Poza masłem, czosnkiem i oregano, dodałam mu jeszcze pokaźną ilość natki pietruszki z ogrodu, żeby było smacznie i zielono. Stąd też nazwa: chlebek z różyczek czosnkowo-pietruszkowych. Jeśli nie lubicie pietruszki, to w jej miejsce można dodać dowolne przyprawy i zioła. Ważne jest ciasto i sposób formowania, a co dacie do środka, to już kwestia gustu, o którym – podobno – dyskutować nie należy 😉

Chlebek z różyczek czosnkowo-pietruszkowych

(tortownica o średnicy 24 cm)

Ciasto

Składniki:

  • 30 g drożdży świeżych lub 15 g drożdży suchych
  • 1 łyżka cukru (10 g)
  • 1 szklanka ciepłej wody (250 ml)
  • 3,5 szklanki mąki pszennej (500 g)
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżki oleju (30 ml)

Masełko ziołowe

Składniki:

  • 80 g masła śmietankowego
  • 2 ząbki czosnku (20 g)
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 2 łyżki stołowe posiekanej świeżej natki z pietruszki
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • ½ łyżeczki pieprzu świeżo mielonego

Sposób przygotowania:

  1. Przygotować rozczyn drożdżowy. Drożdże przełożyć do miski. Dosypać cukier i wlać ciepłą wodę. Zasypać po wierzchu 1 łyżką stołową mąki pszennej. Odstawić na 10 minut, żeby drożdże ruszyły.
  2. Do wyrośniętego rozczynu dodać mąkę, sól i olej. Wyrobić gładkie ciasto.
  3. Można do tego celu użyć robota kuchennego z hakiem, albo maszyny do wyrabiania chleba. Ciasto wyrobione powinno być miękkie i elastyczne.
  4. Wyrobione przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia do momentu podwojenia objętości – ok. 30 minut.
  5. W tym czasie przygotować masełko czosnkowe. W miseczce umieścić miękkie masło (warto je wcześniej wyjąć z lodówki lub lekko rozgrzać z kuchence mikrofalowej), czosnek, oregano, pietruszkę, sól i pieprz. Ugnieść widelcem na jednolitą masę.
  6. Wyrośnięte ciasto chlebowe przełożyć na blat posypany lekko mąką. Przegnieść delikatnie i podzielić na dwie części.
  7. Każdą część rozwałkować cienki placek ok 5 mm grubości.
  8. Rozwałkowany placek posmarować równomiernie masłem czosnkowym. Zwinąć w roladę. Pokroić ją na plastry grubości ok. 4-5 cm. Powinno być ich 6 z każdej części ciasta.
  9. Roladki układać pionowo w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, garnku (bez uszu plastikowych) lub w naczyniu żaroodpornym. Jedną obok drugiej. Powinno być ich 12 sztuk. Będą wolne przestrzenie, bo podczas rośnięcia ciasto wypełni całą tortownicę. Najważniejsze, żeby tortownica była szczelna. Dlatego lepiej sprawdza się naczynie, albo garnek, który na pewno nie przepuści roztapiającego się masła.
  10. Uformowany z roladek chlebek pozostawić do wyrośnięcia w piekarniku podgrzanym do 50 stopni Celsjusza. Na ok. 15 minut. Ciasto wyraźnie się spuszy.
  11. Po wyrośnięciu grzałkę piekarnika podkręcić na 180 stopni Celsjusza i piec 40 minut.
  12. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i pozostawić do lekkiego przestygnięcia.
  13. Najsmaczniejszy chlebek na ciepło z kefirem.

Dodaj komentarz