Chleb żytni z garnka

Dawno nie było na blogu pieczywa. A przecież co drugi dzień piekę w domu chleb. Albo razowy albo pszenny. Żeby nie popaść w rutynę staram się coś zmieniać. Tym razem w miejsce mąki pszennej dałam żytnią typ 720. Chlebek o bardziej zwięzłej konsystencji i ciemniejszym miękiszu. Poza tym, jakby bardziej słony, choć soli dałam dokładnie tyle samo. Ot, taka drobna modyfikacja, a smak zupełnie inny. Jak to córka skomentowała: mamo, bo Twoim chlebem, to człowiek może się najeść, a tym sklepowym – nie. O proszę – jaka rekomendacja. Chcecie zasycić głód, to wypiekajcie swoje pieczywo 😊

Chleb żytni z garnka

Składniki:

(masa 1850 g)

 • 25 g świeżych drożdży (1/4 kostki)
 • 2 szklanki wody
 • 2 łyżki cukru
 • 700 g mąki żytniej typ 720 g (4,5 szklanki)
 • 3 łyżki stołowe siemienia lnianego
 • 3 łyżki stołowe ziarna słonecznika
 • 3 małe łyżeczki soli
 • 2 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

 1. Do miski wlać wodę. Dodać drożdże, cukier i wymieszać.
 2. Gdy się rozpuści dodać sól, ziarno i olej. Na koniec mąkę. Wymieszać dobrze, żeby nie było nigdzie sypkiej mąki. Nie wyrabiać!
 3. Miskę z ciastem zawinąć szczelnie folią spożywczą (typu stretch) i odstawić na minimum 6 godzin do lodówki. Może być nawet całą noc.
 4. Po tym czasie ciasto wyjąć i lekko przerobić w misce, w razie potrzeby podsypując mąką. Konsystencja ciasta będzie gładka, aksamitna, ale dość luźna i taka ma być. Ciasto, choć bardzo zimne, powinno bez problemu odchodzić od miski. Jak ktoś nie lubi rękami, to można je bez kłopotu przerobić przesuwając po krawędziach łyżką.
 5. W tym czasie nagrzać piekarnik do 220 stopni Celsjusza i wygrzać w nim naczynie (bez przykrywki), w którym chleb będzie pieczony: garnek żeliwny (uwaga, żeby nie było w nim plastykowych elementów), naczynie żaroodporne. Powinno być na tyle duże, aby pomieścić dwa razy większą masę ciasta, bo chleb w czasie pieczenia podwaja objętość.
 6. Wygrzane naczynie wyjąć ostrożnie z piekarnika (w rękawicach ochronnych) przełożyć do niego chleb. Zamknąć i wstawić do piekarnika. Temperaturę obniżyć do 200 stopni Celsjusza i piec przykryty chleb przez 30 minut. W trakcie chleb będzie rósł. Nawet, jeśli w czasie pieczenia chleb podniesie do góry pokrywkę, to nic się nie dzieje, bo się nie przykleja. A po zdjęciu pokrywki dalej rośnie w górę. 
 7. Następnie zdjąć pokrywkę i piec jeszcze 20 minut. Jeśli chlebek zbyt zarumienił się po wierzchu, to temperaturę można zmniejszyć do 180 stopni Celsjusza. Zawsze trzeba wziąć poprawkę na specyfikę piekarnika.
 8. Po upieczeniu odczekać 20 minut, żeby chleb przestygł. Następnie wyjąć na kratkę (odchodzi bez problemu, jest suchutki i nigdzie się nie przykleja), żeby odparował.
 9. Przechowywać luzem w chlebaku drewnianym lub zawinięty w ściereczkę bawełnianą.

Dodaj komentarz