Pempuchy

Wspomnienie z dzieciństwa. Racuchy drożdżowe. U mnie w domu funkcjonowały, jako pempuchy. Spotkałam się też z nazwą pampuchy. Wszyscy wiemy, o co chodzi. Placuszki drożdżowe smażone na tłuszczu. Z odrobiną cynamonu, wanilii. W wersji premium z dodatkiem tartego lub krojonego jabłka. Zwykle posypane cukrem pudrem, albo polane sokiem. Ja konsumuję z jogurtem lub twarożkiem i sezonowymi owocami. Pycha!

Pempuchy

(około 15 sztuk)

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 30 g świeżych drożdży (lub 15 g drożdży suchych)
  • 2 łyżki stołowe cukru
  • 1,5 szklanki letniego mleka
  • szczypta soli
  • 2 żółtka

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę przesiać do naczynia, pośrodku zrobić wgłębienie. Do wgłębienia wkruszyć drożdże, zasypać je cukrem, zalać połową szklanki letniego mleka. Przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 minut.
  2. Po tym czasie (gdy rozczyn już jest gotowy), wsypać sól, dodać resztę mleka, żółtka i wymieszać.
  3. Ciasto nie powinno być zbyt rzadkie. Konsystencją powinno przypominać ciasto na placek drożdżowy. Jeśli jest za gęste dodać wtedy łyżkę mleka, jeśli zbyt rzadkie – dodać łyżkę mąki.
  4. Masę odstawić na 60 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (do podwojenia objętości).
  5. Przygotować kubek z ciepłą wodą. Ciasto nabierać łyżką, za każdym razem maczaną uprzednio w wodzie (by się nie kleiło do łyżki).
  6. Smażyć na rozgrzanym oleju (ale nie może być rozgrzany zbyt mocno, bo pempuchy lubią się szybko przypalać z wierzchu i mogą nie zdążyć upiec się w środku), z obu stron na złoty kolor.
  7. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem. Podawać z konfiturami, owocami, jogurtem, twarożkiem, lodami, roztopioną czekoladą…
  8. Jeśli pempuchy zostaną na drugi dzień można placuszki odświeżyć, wkładając je na kilkanaście sekund do mikrofali.

Dodaj komentarz