Ajwar z pieczonej papryki

Uwielbiam warzywne pasty. Używam ich do makaronów, spodów do pizzy, smarowania pieczywa, mięsa. Najlepiej smakują przygotowywane z warzyw pieczonych w piekarniku. W piekarniku dzieją się czary… W kontakcie z gorącym powietrzem powstają nowe smaki i zapachy. Cukry ulegają karmelizacji i pojawia się aromat lekko podpieczonego, jakby wędzonego. Olejki eteryczne i aromatyczne ulatniają się, dzięki czemu np. papryka, czy czosnek nie są tak gryząco intensywne. W czasie pieczenia z warzyw odparowuje woda, a sucha masa ulega zagęszczeniu, przez co walory organoleptyczne zyskują na mocy. Pieczone warzywa smakują bardziej wyraziście, ale mniej specyficznie. I tak to właśnie powstał mój ajwar paprykowy. Oryginalnie pomysł pochodzi z Bałkanów. A jest właśnie przysmakiem powstałym z pieczonych warzyw, głównie papryki. Esencja smaku 😊

Ajwar z pieczonej papryki

Składniki:

– 7 sztuk papryki czerwonej

– 6 ząbków czosnku

– 1 marchewka

– 1 cebula

– 3 plastry dyni piżmowej lub 3 kawałki innej dyni

– sól, pieprz, cukier, ocet winny, papryka słodka – do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Paprykę umyć. Marchew i cebulę obrać. Czosnek podzielić na ząbki. Dynię pokroić na plastry.
  2. Warzywa ułożyć na blasze piekarnika. 
  3. Piec 60 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
  4. Po upieczeniu warzywa przełożyć do naczynia i szczelnie zamknąć, tak aby miały możliwość zaparowania. Ten zabieg ułatwi obranie warzyw ze skórki. Odstawić przykryte na 30 minut.
  5. Po tym czasie warzywa wyjąć, ale nie odlewać płynu, który pojawi się na dnie naczynia. Wytopiony z pestek papryki olej ma bardzo ciekawy smak i warto go dodać do ajwaru.
  6. Z upieczonej papryki zdjąć delikatnie skórę. Jednocześnie oddzielić gniazda nasienne i ogonki (do wyrzucenia). Czosnek oczyścić z łupinek. Dynię obrać ze skóry.
  7. Wszystkie warzywa umieścić w naczyniu i zmiksować blenderem na jednolity sos. Tak, żeby nie było grudek.
  8. Doprawić do smaku solą, pieprzem, octem winnym i papryką. Przypraw warto użyć wg indywidualnych preferencji.
  9. Zmiksowany ajwar podgrzać w garnku. Gorący przełożyć do słoiczków i szczelnie zamknąć. Pasteryzować w delikatnie wrzącej wodzie przez 15 minut.
  10. Pozostawić do powolnego wystudzenia.

Dodaj komentarz