Chleb pszenno-żytni z ziarnami

Czasy mamy, jakie mamy… Coraz więcej niepokoju każdego dnia. Pozwolę sobie pożyczyć sobie i Wam wszystkim: oby nam nigdy chleba powszedniego nie zabrakło.

Chleb pszenno-żytni z ziarnami

Składniki:

– 25 g świeżych drożdży (1/4 kostki)
– 2 szklanki wody

– 2 łyżki cukru

– 3 łyżki stołowe siemienia lnianego

– 3 łyżki stołowe ziarna słonecznika

– 3 małe łyżeczki soli
– 2 łyżki oleju

– 330 g mąki żytniej typ 720 (2 szklanki)

– 400 g mąki pszennej typ 500 (2,5 szklanki)

– 4 łyżki płatków osianych

– 4 łyżki otrąb żytnich


Sposób przygotowania

  1. Do miski wlać wodę. Dodać drożdże, cukier i wymieszać.
  2. Gdy się rozpuści dodać sól, ziarno i olej. Na koniec mąkę, płatki i otręby. Wymieszać dobrze, żeby nie było nigdzie sypkiej mąki. Nie wyrabiać!
  3. Miskę z ciastem odstawić na 3 godziny do wyrośnięcia.
  4. Po tym czasie ciasto wyjąć i lekko przerobić w misce, w razie potrzeby podsypując mąką. Konsystencja ciasta będzie gładka, aksamitna, ale dość luźna i taka ma być. Ciasto, choć bardzo zimne, powinno bez problemu odchodzić od miski. Jak ktoś nie lubi rękami, to można je bez kłopotu przerobić przesuwając po krawędziach łyżką.
  5. W tym czasie nagrzać piekarnik do 220 stopni Celsjusza i wygrzać w nim naczynie (bez przykrywki), w którym chleb będzie pieczony: garnek żeliwny (uwaga, żeby nie było w nim plastykowych elementów), naczynie żaroodporne. Powinno być na tyle duże, aby pomieścić dwa razy większą masę ciasta, bo chleb w czasie pieczenia podwaja objętość.
  6. Wygrzane naczynie wyjąć ostrożnie z piekarnika (w rękawicach ochronnych) przełożyć do niego chleb. Zamknąć i wstawić do piekarnika. Temperaturę obniżyć do 200 stopni Celsjusza i piec przykryty chleb przez 30 minut. W trakcie chleb będzie rósł. Nawet, jeśli w czasie pieczenia chleb podniesie do góry pokrywkę, to nic się nie dzieje, bo się nie przykleja. A po zdjęciu pokrywki dalej rośnie w górę. 
  7. Następnie zdjąć pokrywkę i piec jeszcze 20 minut. Jeśli chlebek zbyt zarumienił się po wierzchu, to temperaturę można zmniejszyć do 180 stopni Celsjusza. Zawsze trzeba wziąć poprawkę na specyfikę piekarnika.
  8. Po upieczeniu odczekać 20 minut, żeby chleb przestygł. Następnie wyjąć na kratkę (odchodzi bez problemu, jest suchutki i nigdzie się nie przykleja), żeby odparował.
  9. Przechowywać luzem w chlebaku drewnianym lub zawinięty w ściereczkę bawełnianą.

Dodaj komentarz