Kilka lat temu po raz pierwszy przeczytałam o cieście z czerwonej fasoli. Autorką przepisu była wegetarianka, a ciasto było promowane, jako bezglutenowe i bezcukrowe. Brzmiało to trochę, jak coś z niczego. Generalnie unikam w życiu wszelkich skrajności, ale receptura wydała mi się warta przemyślenia. Bazę, czyli fasolę i banany zostawiłam. Resztę poddałam modyfikacji. Żeby nieco stłumić fasolowy posmak dodałam aromat rumowy. Zwiększyłam też udział kakao, aby ciasto było głębiej czekoladowe. Konsystencja wg mnie była zbyt luźna i w obawie przed zakalcem dodałam mąki krupczatki, która nie ujęła wypiekowi lekkości. Co prawda pojawił się gluten, ale ja nie mam nic przeciwko niemu. Nie miałam ambicji czynić ciasta bezglutenowym. Z pewnością sprawdziłaby się też mąka kukurydziana albo ryżowa. Nie chodzi bowiem o nadanie puszystości, bo do tego służy nam proszek do pieczenia. Mąka ma utrzymać teksturę, więc sprawdzi się każda.
I tak oto powstało jedno ze smaczniejszych wg mnie brownie czekoladowych na bazie warzyw. Choć bardzo lubię też brownie z buraka, dyni, marchwi i kaszy gryczanej. Ale o tym kiedy indziej 😉 Dziś królową niech będzie czerwona fasola 😊
Brownie z czerwonej fasoli
(forma keksowa 26 cm na 12 cm)
Składniki:
– 2 puszki czerwonej fasoli
– 2 dojrzałe duże banany
– 4 jajka
– aromat rumowy
– 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
– 5 łyżek kakao
– 3 łyżki mąki krupczatki
Sposób przygotowania:
- Fasolę przepłukać na sicie i osączyć z zalewy.
- Fasolę i banana zmiksować blenderem.
- Dodać jaja i aromat.
- W miseczce wymieszać mąkę, kakao i proszek. Dosypać do zblendowanej masy.
- Całość wymieszać na gładką masę.
- Przełożyć do foremki wyścielonej papierem do pieczenia.
- Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piec 40 minut.
- Zostawić jeszcze na 10 minut w piekarniku do powolnego wystudzenia.
- Można polać błyskawiczną polewą czekoladową.
Jaka konsystencję powinno mieć upieczone ciasto? Jak można sprawdzić czy ciasto jest już dobre? Moje wyszło strasznie mokre w środku, po włożeniu patyczka jest cały mokry.
To ciasto jest mokre w środku, jak brownie. Patyczek nie będzie suchy, ale nie powinno być zakalca. Masa powinna się zestalić.