Po gotowaniu rosołu zawsze zostaje nam mięso i warzywa, na których był gotowany. Po zebraniu porcji mięsa i warzyw z takich 3-4 rosołów, mamy idealny surowiec do przygotowania pysznego domowego pasztetu. Mięso wystarczy systematycznie obierać (ja zawsze odkładam skóry zostawiając jedynie chude kawałki mięsa) i mrozić, dzięki czemu proces przygotowania pasztetu zostaje skrócony do minimum. A pasztet domowy jest nieporównywalny pod względem jakości z pasztetem ze sklepu.
Pasztet drobiowy
Składniki:
- 1 kg mięsa drobiowego
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 10 cm pora
- 1 garść suszonych grzybów
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 listki laurowe
- 4 ziela angielskie
- 6 ziaren pieprzu czarnego
- 2 jaja
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa – do smaku
Sposób przygotowania:
- Grzyby zalać gorącą wodą. Przykryć pokrywką i zostawić na noc. Rano osączyć z nadmiaru płynu.
- Do garnka włożyć zamrożone mięso, zalać wodą tak, aby się nie przypaliło do dna. Dołożyć listek laurowy, ziele angielskie, pieprz, odsączone grzyby suszone i surowe (lub mrożone) warzywa. Całość gotować do miękkości.
- Cebulę przekroić w ósemki i przyrumienić na rozgrzanym oleju, na patelni. Dołożyć do gotowania mięsa.
- Wszystko zemleć przez maszynkę do mięsa. Podczas mielenia wybrać przyprawy. Zmielony listek będzie twardy. Całość zemleć dwa razy.
- Jajka rozbić blenderem na puszysta masę. Można do masy jajecznej dodać przyprawy, żeby były równomiernie rozprowadzone.
- Masę wyrobić z ubitymi na puszysto jajkami. Doprawić ostatecznie do smaku pieprzem, solą, gałką muszkatołową. Masy nie wyrabiać długo. Tylko wymieszać dobrze.
- Włożyć do blaszki. Naciąć wierzch nożem np. w kratkę.
- Blaszki nie trzeba smarować niczym, ani wysypywać bułką tartą, bo pasztet po upieczeniu powinien wyjść bez kłopotu. Piec około godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
- Do pasztetu mięsa można użyć mieszanego drobiowo-wieprzowego w dowolnej proporcji. Wieprzowina powinna być chuda, np. z szynki.