Kluski śląskie

Zostało ziemniaków po wczorajszym obiedzie. Jestem ogromną przeciwniczką wyrzucania jedzenia, więc postanowiłam nadać im drugie życie. I tak zrodził się pomysł zrobienia klusek śląskich. Moje dzieci je uwielbiają. Córka jada z sosem pieczarkowym. A syn preferuje kluski z jogurtem, owocami, czasem cukrem.  Doszły mnie kiedyś słuchy, że paniom te kluski wychodzą twarde, że często się nie udają. Panie robią je często na oko, a potem są rozczarowane, że wychodzą twarde i zbyt zwięzłe. A najlepsze są miękkie i delikatne. Jak je zrobić? Poniżej podaję przepis wyliczony na gramy, bo wtedy zawsze powtarzalny, ale jest też sposób bardziej intuicyjny. Otóż wystarczy masę z przeciśniętych przez praskę ziemniaków, ugnieść równo na dnie w miseczce. Masę podzielić na 4 równe części. Jedną z nich wyjąć i w to miejsce wsypać mąkę pszenną i ziemniaczaną w ilości 1:1. Następnie dodać jajo (jedna sztuka na 800 g ziemniaków). Wyrobić masę. A na stolnicy podsypywać mąki pszennej tyle, ile trzeba aby kluseczki dały się uformować. W każdym klusku zrobić dziurkę i ugotować. Widzicie, że proste? I tak to kluseczki już gotowe 😊

Kluski śląskie

Składniki:

  • 80 dag ziemniaków gotowanych
  • 5 dag mąki pszennej
  • 8 dag mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • sól – do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki z dnia wczorajszego, albo też świeże wystudzone przecisnąć przez praskę lub przekręcić przez maszynkę do mięsa.
  2. Przełożyć do miseczki i ugnieść równo na dnie. Podzielić masę na 4 części. Jedną z nich wyjąć i powstałą przestrzeń uzupełnić mieszanką mąki pszennej i ziemniaczanej w ilości 1:1.
  3.  
  4. Dodać jajko, sól.
  5. Wyrobić ciasto na gładką masę. Ciasto musi mieć konsystencję, która nie klei się do dłoni.
  6. Teraz czas formowania. Można zrobić to dokładnie tak, jak przy kopytkach. Najpierw wałeczki, a potem prostokąciki, a z nich kuleczki. Można też odrywać dłonią kawałki masy i dalej formować. W każdej kuleczce palcem robić dziurkę.
  7.  
  8. W garnku zagotować wodę z odrobiną soli.
  9. Kluski wrzucać na gotujący się wrzątek. Woda musi wrzeć, bo inaczej kluski przywrą do dna garnka. Nie można wrzucać zbyt wielu klusek na raz, bo się posklejają.
  10. Gotować do momentu spłynięcia klusek na wierzch wody – pływające po wierzchu gotować jeszcze 3-4 minuty.
  11. Wyjmować łyżką cedzakową. Delikatnie, aby nie uszkodzić.
  12. Podawać z jogurtem i owocami. Można też z cukrem, albo sosem z pieczarek.

Moja rada

Dodatek do wrzątku do gotowania klusek kilku kropel oleju zabezpieczy je skutecznie przed sklejaniem się.

Dodaj komentarz