Na obiad miał być domowy kebab z kurczaka. A że ja z natury jestem przeciwna gotowym tortillom sklepowym, postanowiłam zrobić coś, co smacznie je zastąpi. Upiekłam chlebki pita. Płaskie, nieduże, okrągłe placuszki. Pomysł zaczerpnęłam z bloga kulinarnego mojej przyjaciółki: talerzzdrowia.pl Troszeczkę zmodyfikowałam i mam swoje chlebki pita. Są przepyszne! Cudowne w smaku i konsystencji. Delikatnie słodkie od miodu. Kasza manna nadaje im swoistą gruzełkowatość. Można je przekroić na nadziewać dowolnym farszem. Jeść do każdego posiłku jako alternatywę pieczywa. Moja kuchnia zatopiona w chlebowej woni 😊
Chlebek pita
Składniki:
(10 sztuk)
– 25 g świeżych drożdży
– 250 ml letniej wody (1 szklanka)
– 10 g miodu (1 stołowa łyżka)
– 1,25 łyżeczki soli
– 260 g mąki pszennej typ 500 (2 szklanki)
– 50 g otrąb pszennych (1 szklanka)
– 80 g kaszy manny (1/2 szklanki)
– 30 ml oliwy z oliwek (2 łyżki)
– kasza manna do podsypania podczas wałkowania wedle potrzeb
Sposób przygotowania:
- Przygotować rozczyn drożdżowy: w naczyniu z ciepłą wodą rozpuścić miód. Następnie wkruszyć drożdże i wymieszać. Wierzch posypać 2 łyżkami mąki, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 10 minut.
- Gdy drożdże się ruszą dodać sól, pozostałą mąkę, otręby, kaszę manną i na koniec oliwę.
- Zagnieść ciasto. Wygniatać do momentu, aż ciasto nie będzie przyklejać się do dłoni i stanie się elastyczne. Pomocny w tym miejscu jest automat do wypieku chleba, albo mikser z przystawką do wyrabiania ciast na makaron.
- Wyrobione ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę podsypaną kaszą manną. Uformować wałek. Pociąć go na 10 równych części. Z każdej z nich uformować kulkę, a następnie rozwałkować na cienkie placki (grubości ok. 0,5 cm). Podsypywać kaszą manną wedle potrzeb, tak, aby ciasto się nie przyklejało.
- Gotowe placuszki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na dużej blasze ułożyć 5 sztuk placuszków. Przykryć czystą bawełnianą ściereczką i odstawić jeszcze na 15 minut.
- W tym czasie rozgrzać piekarnik do 250 stopni Celsjusza. Do nagrzanego wstawić chlebki i piec 3-4 minuty. Gdy wierzch placuszków się zarumieni, przekręcić je na drugą stronę i piec kolejne 3 minuty.
- Upieczone chlebki podawać na ciepło jako dodatek do domowego kebaba, sosów, czy serów. Można chlebki przeciąć i nadziewać mięsem lub warzywami.
- Wystudzone przechowywać w koszyku przykryte ściereczką lub torebce papierowej.
1 Response