Nie przepadam za kebabem z baru, bo przeraża mnie jego jakość i dodatek przypraw niewiadomego pochodzenia. Ale mięso pieczone i skrawane na cieniutkie paseczki ma swój oryginalny smak. Co tu dużo mówić – jest kuszące. Stąd pomysł przygotowania kebaba w domu. Z kurczaka, bo najłatwiej i najszybciej obrobić termicznie białe mięso. A też dzieci najchętniej je jedzą. Pomysł na pokazowy obiad – według mnie – świetny, bo niesamowicie apetycznie wygląda taki opieczony na rumiano kebabik. Co więcej: wystudzone mięso świetnie nadaje się do sałatek z warzywami i owocami, np. z arbuzem i truskawkami – sama przetestowałam i pycha! Doskonale sprawdza się też jako dodatek do kasz i makaronów.
Kebab z kurczaka
(4 porcje)
Składniki:
– 800 g fileta z kurczaka
– 6 łyżek oleju roślinnego
– 1 łyżka stołowa soli
– 1 łyżka stołowa mielonego pieprzu
– 1 łyżka stołowa wędzonej papryki
– 1 łyżka stołowa czosnku granulowanego
– 1 łyżka stołowa papryki czerwonej słodkiej
– 1 łyżka oregano
– 1 łyżka tymianku
– 1 łyżeczka kuminu (kminu rzymskiego)
Stelaż do pieczenia:
– 1 cebula
– 3 patyczki do szaszłyków
– kawałek folii aluminiowej
Sposób przygotowania:
- Mięso z fileta pokroić na cienkie kotlety. Zbić tłuczkiem do pieczenia. Plastry posmarować oliwą.
- Sól i przyprawy wymieszać w miseczce. Każdy plaster mięsa natrzeć mieszanką i ułożyć w misce. Wstawić do lodówki na minimum 2 godziny.
- Przygotować stelaż do pieczenia. Cebulę przekroić na pół. Ułożyć częścią płaską na desce. Przebić patyczkami. Ostrą częścią przesadzić i wyciągnąć do góry. Tak, żeby zaostrzony brzeg patyczka wystawał do góry, dzięki czemu będzie łatwiej nadziewać mięso.
- Plastry mięsa układać jeden na drugim na cebuli. Co kilka plastrów dociskać, aby nie było wolnych przestrzeni.
- Na wierzch nabić drugą połowę cebuli.
- Przykryć ją jeszcze kawałkiem folii aluminiowej. To po to, aby cebula na szczycie nie zwęgliła się. Taki kapturek z foli uchroni też mięso przed nadmiernym wysychaniem w trakcie pieczenia.
- Całego kebaba wstawić do naczynia żaroodpornego, albo na blachę piekarnika. Z mięsa wytapia się nieco płynu, więc trzeba zabezpieczyć przed kapaniem sosu na dno piekarnika. Jeśli patyczki za bardzo wystają, to warto je skrócić, żeby nie przypaliły się podczas pieczenia.
- Gotowy kebab piec 90 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
- Zostawić w piekarniku jeszcze na 10 minut, żeby mięso nieco odpoczęło.
- Po wyjęciu kebab chwycić stabilnie i skrawać ostrym nożem cieniutkie paseczki.
- Mięso podawać w chlebku pita swojego wypieku http://ladydieta.pl/2019/06/23/chlebek-pita/, tortilli lub tylko z warzywami.