Kebab domowy z kurczaka

Nie przepadam za kebabem z baru, bo przeraża mnie jego jakość i dodatek przypraw niewiadomego pochodzenia. Ale mięso pieczone i skrawane na cieniutkie paseczki ma swój oryginalny smak. Co tu dużo mówić – jest kuszące. Stąd pomysł przygotowania kebaba w domu. Z kurczaka, bo najłatwiej i najszybciej obrobić termicznie białe mięso. A też dzieci najchętniej je jedzą. Pomysł na pokazowy obiad – według mnie – świetny, bo niesamowicie apetycznie wygląda taki opieczony na rumiano kebabik. Co więcej: wystudzone mięso świetnie nadaje się do sałatek z warzywami i owocami, np. z arbuzem i truskawkami – sama przetestowałam i pycha! Doskonale sprawdza się też jako dodatek do kasz i makaronów.

Kebab z kurczaka

(4 porcje)

Składniki:

– 800 g fileta z kurczaka

– 6 łyżek oleju roślinnego

– 1 łyżka stołowa soli

– 1 łyżka stołowa mielonego pieprzu

– 1 łyżka stołowa wędzonej papryki

– 1 łyżka stołowa czosnku granulowanego

– 1 łyżka stołowa papryki czerwonej słodkiej

– 1 łyżka oregano

– 1 łyżka tymianku

– 1 łyżeczka kuminu (kminu rzymskiego)

 

Stelaż do pieczenia:

– 1 cebula

– 3 patyczki do szaszłyków

– kawałek folii aluminiowej

 

Sposób przygotowania:

  1. Mięso z fileta pokroić na cienkie kotlety. Zbić tłuczkiem do pieczenia. Plastry posmarować oliwą.
  2. Sól i przyprawy wymieszać w miseczce. Każdy plaster mięsa natrzeć mieszanką i ułożyć w misce. Wstawić do lodówki na minimum 2 godziny.
  3. Przygotować stelaż do pieczenia. Cebulę przekroić na pół. Ułożyć częścią płaską na desce. Przebić patyczkami. Ostrą częścią przesadzić i wyciągnąć do góry. Tak, żeby zaostrzony brzeg patyczka wystawał do góry, dzięki czemu będzie łatwiej nadziewać mięso.
  4. Plastry mięsa układać jeden na drugim na cebuli. Co kilka plastrów dociskać, aby nie było wolnych przestrzeni.
  5. Na wierzch nabić drugą połowę cebuli.
  6. Przykryć ją jeszcze kawałkiem folii aluminiowej. To po to, aby cebula na szczycie nie zwęgliła się. Taki kapturek z foli uchroni też mięso przed nadmiernym wysychaniem w trakcie pieczenia.
  7. Całego kebaba wstawić do naczynia żaroodpornego, albo na blachę piekarnika. Z mięsa wytapia się nieco płynu, więc trzeba zabezpieczyć przed kapaniem sosu na dno piekarnika. Jeśli patyczki za bardzo wystają, to warto je skrócić, żeby nie przypaliły się podczas pieczenia.
  8. Gotowy kebab piec 90 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
  9. Zostawić w piekarniku jeszcze na 10 minut, żeby mięso nieco odpoczęło.
  10. Po wyjęciu kebab chwycić stabilnie i skrawać ostrym nożem cieniutkie paseczki.
  11.  
  12. Mięso podawać w chlebku pita swojego wypieku http://ladydieta.pl/2019/06/23/chlebek-pita/, tortilli lub tylko z warzywami.

Dodaj komentarz