Uwielbiam warzywne pasty. Używam ich do makaronów, spodów do pizzy, smarowania pieczywa, mięsa. Najlepiej smakują przygotowywane z warzyw pieczonych w piekarniku. W piekarniku dzieją się czary… W kontakcie z gorącym powietrzem powstają nowe smaki i zapachy. Cukry ulegają karmelizacji i pojawia się aromat lekko podpieczonego, jakby wędzonego. Olejki eteryczne i aromatyczne ulatniają się, dzięki czemu np. papryka, czy czosnek nie są tak gryząco intensywne. W czasie pieczenia z warzyw odparowuje woda, a sucha masa ulega zagęszczeniu, przez co walory organoleptyczne zyskują na mocy. Pieczone warzywa smakują bardziej wyraziście, ale mniej specyficznie. I tak to właśnie powstał mój ajwar paprykowy. Oryginalnie pomysł pochodzi z Bałkanów. A jest właśnie przysmakiem powstałym z pieczonych warzyw, głównie papryki. Esencja smaku 😊
Ajwar z pieczonej papryki
Składniki:
– 7 sztuk papryki czerwonej
– 6 ząbków czosnku
– 1 marchewka
– 1 cebula
– 3 plastry dyni piżmowej lub 3 kawałki innej dyni
– sól, pieprz, cukier, ocet winny, papryka słodka – do smaku
Sposób przygotowania:
- Paprykę umyć. Marchew i cebulę obrać. Czosnek podzielić na ząbki. Dynię pokroić na plastry.
- Warzywa ułożyć na blasze piekarnika.
- Piec 60 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
- Po upieczeniu warzywa przełożyć do naczynia i szczelnie zamknąć, tak aby miały możliwość zaparowania. Ten zabieg ułatwi obranie warzyw ze skórki. Odstawić przykryte na 30 minut.
- Po tym czasie warzywa wyjąć, ale nie odlewać płynu, który pojawi się na dnie naczynia. Wytopiony z pestek papryki olej ma bardzo ciekawy smak i warto go dodać do ajwaru.
- Z upieczonej papryki zdjąć delikatnie skórę. Jednocześnie oddzielić gniazda nasienne i ogonki (do wyrzucenia). Czosnek oczyścić z łupinek. Dynię obrać ze skóry.
- Wszystkie warzywa umieścić w naczyniu i zmiksować blenderem na jednolity sos. Tak, żeby nie było grudek.
- Doprawić do smaku solą, pieprzem, octem winnym i papryką. Przypraw warto użyć wg indywidualnych preferencji.
- Zmiksowany ajwar podgrzać w garnku. Gorący przełożyć do słoiczków i szczelnie zamknąć. Pasteryzować w delikatnie wrzącej wodzie przez 15 minut.
- Pozostawić do powolnego wystudzenia.