Jagodzianki, czyli bułeczki drożdżowe z jagodami

Sezon na nasze polskie czarne jagody już w pełni. Warto po nie sięgać właśnie teraz, gdy świeże. Czarna borówka, czernica, a popularnie czarna jagoda to skarbnica antocyjanów, którym owoc zawdzięcza swoją niezwykle intensywną barwę. Te silne antyutleniacze chronią komórki naszego organizmu przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Malutkie owoce czernicy to bogactwo witaminy A, która dobroczynnie oddziałuje na narząd wzroku. Warto też wspomnieć, że borówki są nielicznymi owocami polecanymi w diecie osób chorych na cukrzycę. A to dlatego, że zawierają substancję insulinopodobną – wakcyninę (glikozyd kwasu benzoesowego). Wakcynina zwana jest rośliną insuliną – działa na organizm obniżając stężenie glukozy we krwi. Dla mnie jagody najlepiej smakują w popularnych jagodziankach 😊

Jagodzianki, czyli bułeczki drożdżowe z jagodami

Składniki na ciasto:

  • 50 g drożdży
  • ½ szklaki cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1 cukier waniliowy
  • 4 żółtka
  • ½ szklanki oleju roślinnego
  • ½ kg mąki pszennej typ 450
  • szczypta soli
  • ¼ łyżeczki cynamonu
  • 1 całe jajo do posmarowania
  • cukier do posypania

 

Nadzienie jagodowe:

– 1 kg jagód

– 1 szklanka cukru

– 2 łyżki mąki ziemniaczanej

 

Sposób przygotowania:

  1. Jagody przebrać z gałązek, listków i przepłukać 2-3 razy letnią wodą.
  2. Przełożyć do miski i wymieszać z cukrem. Gdy owoce zaczną puszczać sok, przełożyć je na sito, aby odcedzić je z nadmiaru soku. Gdy sok nie będzie już kapać z sitka, dodać mąkę ziemniaczaną. Zwiąże ona podczas pieczenia wydzielający się sok, dzięki czemu ciasto drożdżowe nie będzie nadmiernie mokre.
  3. Przygotować rozczyn drożdżowy: drożdże rozetrzeć z 1 łyżką cukru, dodać ciepłe mleko i 3 łyżki mąki. Odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut. Naczynie przykryć talerzykiem.
  4. W tym czasie żółtka ubić z pozostałym cukrem i cukrem wanilinowym, do uzyskania białej puszystej masy. Do ubitych dodać olej. Zmiksować.
  5. Do miski wsypać suche składniki: przesianą mąkę, sól, cynamon i dobrze wymieszać. Wlać ubite żółtka z cukrem i olejem.
  6. Wyrabiać jednolite ciasto do momentu, aż pojawią się pęcherzyki powietrza. A ciasto przestanie się kleić do dłoni. Można skorzystać z automatu do wypieku chleba – wykorzystując program dough.
  7. Wyrobione ciasto odstawić do wyrośnięcia. Posypać po wierzchu odrobiną mąki i przykryć bawełnianą ściereczką. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
  8. Stolnicę lub blat kuchenny posypać mąką i wyjąć ciasto. Podsypując mąką w zależności od potrzeby, rozwałkować placek grubości ok. 1 centymetra. Wałek nie będzie się kleił do ciasta, gdy posmaruje się go oliwą. Z rozwałkowanego placka kubkiem wykrawać kółeczka o średnicy 8-10 cm. Najlepiej szklanką.
  9. Na środek każdego kółeczka kłaść łyżkę stołową nadzienia jagodowego.
  10. Ciasto zalepić, jak pierożek. W dłoniach uformować bułeczkę i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, szwem do dołu.
  11.   
  12. Bułeczki odstawić na 15 minut, żeby podrosły.
  13. Gdy bułeczki nieco się powiększą rozmącić żółtko i pędzelkiem posmarować każdą bułeczkę, można posypać też wierzch cukrem kryształem.
  14. Wstawić do piekarnika. Piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez okres ok. 20-25 minut. Do wyraźnego zarumienienia wierzchu. Gdyby bułeczki rumieniły się zbyt szybko, można przykryć je papierem do pieczenia, który spowolni zapiekanie od góry.

 

Dodaj komentarz