Chlebek waniliowy z makowo-sezamowych kuleczek

Sobotnie śniadanie. Nie mogłam się już doczekać, kiedy kuchnię opuści wreszcie niechciany gość – poranny pośpiech. Nie lubię, gdy przestrzeń wokół mnie opanowuje nerwowość. Wraz z wiekiem zmniejsza mi się tolerancja dla chaosu. W codzienności zdecydowanie faworyzuję spokój i porządek. A co na śniadanie? Na tarasie,w pełnym słońcu, czeka już pyszny waniliowy chlebek z makowo-sezamowych kuleczek. Dżem z malin i twarożek. Aromatyczna kawa i kakao. Czas rodzinnie podsumować tydzień obfitujący w szkolne wydarzenia. A przy okazji i kotom poświęcić uwagę nadrabiając zaległości w głaskaniu. Tak właśnie lubię najbardziej! 😊

Chlebek waniliowy z makowo-sezamowych kuleczek

(tortownica 20 cm – 32 porcje)

Składniki na 1 chlebek w tortownicy 20 cm:

 • 300 ml ciepłej wody
 • 1 ¼ łyżeczki suchych drożdży (5 g) lub 15 g drożdży świeżych
 • 2 łyżki cukru
 • 500 g mąki pszennej typ 550
 • 3/4 łyżeczki soli
 • 4 łyżeczki cukru wanilinowego
 • 2 łyżki oleju

Na posypkę:

– pół szklanki maku

– pół szklanki ziarna sezamu

Sposób przygotowania:

 1. Z połowy wody, drożdży, 2 łyżeczek cukru i łyżki mąki zrobić rozczyn drożdżowy. Odstawić do podrośnięcia.
 2. Do miski wsypać składniki suche: mąkę, pozostały cukier, sól. Wymieszać.
 3. Gdy drożdże się namnożą dodać do składników suchych. Uzupełnić resztą wody i zacząć wyrabiać ciasto. Po chwili dodać olej.
 4. Ciasto wyrabiać na lekko oprószonej mąką powierzchni, powinno powstać gładkie i elastyczne. Odłożyć w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1 h).
 5. Ciasto wyjąć z naczynia, krótko zagnieść i uformować długi wałek. Przeciąć go na pół, a potem każdą część ponownie na pół i znowu na pół. A potem w poprzek na pół cały wałek. W ten sposób wyjdą 32 równe części, z których uformować kulki.
 6. Przygotować formę – tortownicę o średnicy 20 cm. Wyłożyć ją papierem do pieczenia.
 7. Składniki na posypkę wymieszać. Uformowane kulki obtaczać w posypce (jeśli posypka się nie klei, to dłonie maczać w oleju) i układać w formie.
 8.  
 9. Kolejne kulki układać tworząc drugi poziom, w ten sposób, jak układa się cegły (czyli w przerwach kulek dolnych kładziemy górne).
 10.  
 11. Przykryć folią i pozostawić do napuszenia na ok. 15 minut, w ciepłym miejscu (ciasto może wyrosnąć do brzegów formy).
 12. Piec około 35 minut w temperaturze 200ºC. Najlepiej do metody suchego patyczka. Wbić patyczek drewniany w ciasto, gdy będzie suchy – ciasto gotowe. Chlebek powinien być wyraźnie zarumieniony.
 13. Po upieczeniu rozpiąć tortownicę i studzić na kratce.

 

Dodaj komentarz