Chlebki mini z ziarnem

Mamy nie opuszczać domów, wiec warto powstrzymać się przed wymarszem do piekarni po chleb. Bo akurat chleb, bułki, chałki możemy sobie bez problemu upiec w domu. Wystarczy mąka, woda, drożdże, odrobina cukru, soli, oleju i dowolne ziarna. I proszę nie lamentować, bo nie święci garnki lepią. To proste. Wystarczy odrobina chęci. Czasu nam przecież teraz nie brakuje… 😉

Ps.

Takie pieczywo można zjadać od razu świeże. Bez strat walorów sensorycznych znosi przechowywanie 3-4 dni. Można je też z powodzeniem mrozić.

Chlebki mini z ziarnem

(6 sztuk)

Składniki:

– 25 g świeżych drożdży (1/4 kostki)
– 2 szklanki wody

– 2 łyżki cukru
– 750 g mąki pszennej typ 500 g (5 czubatych szklanek)
– 3 łyżki stołowe siemienia lnianego (można bez)

– 3 łyżki stołowe ziarna słonecznika (można bez)

– 3 małe łyżeczki soli
– 2 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

  1. Do miski wlać wodę. Dodać drożdże, cukier i wymieszać.
  2. Gdy się rozpuści dodać sól, ziarno i olej.
  3. Na koniec mąkę. Wymieszać dobrze, żeby nie było nigdzie sypkiej mąki. Nie wyrabiać!
  4. Miskę z ciastem zawinąć szczelnie folią spożywczą (typu stretch) i odstawić na minimum 6 godzin. Może być nawet całą noc.
  5. Po tym czasie ciasto wyjąć i lekko przerobić w misce, w razie potrzeby podsypując mąką. Konsystencja ciasta będzie gładka, aksamitna, ale dość luźna i taka ma być. Ciasto, choć bardzo zimne, powinno bez problemu odchodzić od miski. Jak ktoś nie lubi rękami, to można je bez kłopotu przerobić przesuwając po krawędziach łyżką.
  6. Ciasto podzielić na 6 równych części i każdą z nich uformować w długi paluch. Położyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Naciąć w 3-4 miejscach nożyczkami do ziół lub drobiu. Można też ostrym nożem.
  7. Odstawić na 15 minut do wyrośnięcia. Można posmarować rozmąconym jajem, albo mlekiem.
  8. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni Celsjusza. Wstawić chlebki do nagrzanego piekarnika i piec w tej temperaturze 35 minut.
  9. Gdy chlebki upieczone posmarować gorące wodą z wierzchu. Dzięki temu zabiegowi będą się ślicznie błyszczeć. Wystudzić na kratce.
  10. Takie pieczywo należy przechowywać luzem w chlebaku drewnianym lub zawinięte w ściereczkę bawełnianą. Doskonale nadaje się też do mrożenia.

 

Dodaj komentarz