Karkówka pieczona z warzywami

Stało się… w moim domu pojawiła się karkówka (sic!). Nie wiem, czy powinnam już oddać dyplom, czy jeszcze chwilę poczekać… Pierwszy raz w życiu przytaszczyłam do domu tę część wieprzowej tuszy. Zawsze zerkała na mnie przez szybę w sklepie, ale odchodziłam od niej z poczuciem pogardy. Bo taka poprzerastana, z białymi fragmentami tłuszczu. Jednym słowem: ble… Mięso z kategorii: niejadalne. Aleeeeeee będąc w sklepie natknęłam się na karkówkę, która wyglądała inaczej. Ja wiem, że myślicie dokładnie to, co ja, gdy pacjent mówi do mnie, że jada tylko chudy boczek 😉 Patrzę wtedy w twarz człowieka i sobie myślę: chudy boczek nie istnieje w przyrodzie. No, ale ta karkówka była jakaś taka bez przerostów. Poprosiłam panią w sklepie, żeby mi ją pokazała z każdej strony. Pani wyraziła zachwyt nad ową świniną, więc rozgrzeszona postanowiłam ją nabyć drogą kupna. Potem telefon do Kasi i weszłam w posiadanie przepisu na mięsiwo pieczone z dodatkiem keczupu, konfitury śliwkowej, śliwek, warzyw i kostek rosołowych. Kostkom rosołowym podziękowałam ładnie i sporządziłam sos po swojemu. Mięso obsmażyłam, żeby straciło jak, najwięcej tłuszczu. Całość upiekłam. Danie, które uzyskałam przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Mięso rozpływało się w ustach, a zredukowany sos pomidorowy z warzywami stanowił przepyszny dodatek. Do dania jedynie ryż, żeby niczym nie zmącić charakterystycznego smaku. Hit to absolutny wg mnie. Polecam!!! I proszę o wyrozumiałość, ale ta potrawa warta jest grzechu 😉    

Karkówka pieczona z warzywami

(porcja dla 6 osób)

Składniki:

  • 1300 g karkówki
  • 2 szklanki esencjonalnego bulionu
  • 120 g gęstych powideł śliwkowych
  • ½ szklanki koncentratu pomidorowego
  • 5 suszonych śliwek
  • 4 średnie cebule
  • 1 czerwona papryka
  • 500 g pieczarek

Sposób przygotowania:

  1. Mięso umyć, usunąć widoczny tłuszcz na zewnątrz. Pokroić w cienkie plastry. Doprawić solą i pieprzem. Odstawić do „przegryzienia” na 3 godziny do lodówki.
  2. Przesmażyć plastry z obu stron na suchej patelni. Do zrumienienia mięsa. Dzięki czemu pozbędziemy się części tłuszczu.
  3. Plastry mięsa przekładać na szeroką blachę. Układać jeden obok drugiego.
  4. Cebule obrać, pokroić w cienkie piórka. Podsmażyć na suchej patelni do lekkiego zrumienienia. W czasie smażenia posolić, to cebula puści trochę wody i szybciej zmięknie.
  5. Paprykę umyć pokroić w plasterki i dodać do cebuli. Smażyć 3 minuty.
  6. Pieczarki umyć, pokroić w plastry i dodać do cebuli i papryki. Wymieszać.
  7. Warzywa zdjąć i patelnię odparzyć wrzątkiem.
  8. Przygotować sos: do miski przelać bulion oraz płyn uzyskany z odparzenia patelni. Rozpuścić w nim konfiturę śliwkową. Dodać koncentrat i pokrojone drobno suszone śliwki. Wymieszać.
  9. Na mięso wyłożyć równomiernie warzywa. Zalać sosem pomidorowym. Wstawić do piekarnika. Piec 1,5 godziny w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
  10. Podawać z ryżem lub makaronem.

Dodaj komentarz