Syrop z kwiatów czarnego bzu

Jesteśmy w samym środku okresu kwitnienia czarnego bzu, dlatego chciałam przypomnieć Wam absolutny rarytas – syrop z kwiatów czarnego bzu. Esencjonalny syrop przygotowany z baldachów czarnego bzu, zgodnie z zaleceniami medycyny ludowej polecany jest na przeziębienia i wzmocnienie odporności. W ostatnich latach niezwykle modny stał się napój sporządzony na jego bazie. To specjał serwowany na wszelkiego rodzaju festynach, jarmarkach. Rozcieńczony syrop, z dodatkiem kostek lodu, plastrów cytryny i listków mięty smakuje, jak bardzo orzeźwiający napój skutecznie gaszący pragnienie w upały. Jest bardzo aromatyczny i lekko gorzkawy. Żeby spróbować tego tradycyjnego wyrobu nie trzeba wcale ruszać na targi żywności ekologicznej. Syrop, który będzie bazą do domowej lemoniady można przygotować samodzielnie. Potrzebne tylko kwiatostany czarnego bzu, cukier, woda i cytryna.  

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Składniki:

 • 20 dużych baldachów kwiatów czarnego bzu
 • 1 litr wody
 • 1 kg cukru
 • 2 cytryny

Sposób przygotowania:

 1. Po kwiaty bzu najlepiej udać się do lasu, albo na polną miedzę, gdzieś z daleka od ulicy. Zbierać je najlepiej w porze rannej lub do południa (ich zapach jest wtedy najbardziej intensywny) w dzień suchy i ciepły. Syrop przygotować zaraz po zerwaniu, kiedy baldachy są najświeższe.
 2. Kwiatostany ułożyć na białym papierze np. na tarasie, czy balkonie i pozostawić na ok. 1 godzinę, aby wszelkie żyjątka mogły opuścić kwiaty. Następnie kwiaty przejrzeć, czy jeszcze nie pozostały w nich jakieś robaczki. Można baldachami delikatnie potrząsnąć. Oczyszczać je warto na sucho, bo mycie wodą pozbawia kwiaty pyłku, a tym samym charakterystycznego aromatu.
 3. Z kwiatostanów usunąć nożyczkami grubsze łodygi, bo nadają syropowi nadmierną gorycz.
 4. Kwiatostany umieścić w słoju lub garnku.
 5. Cytrynę umyć i pokroić w plastry.
 6. W słoju lub garnku układać warstwami kwiatki i plastry cytryny. Na baldachy położyć po kilka plastrów cytryny i znowu warstwę kwiatków.
 7. W garnku zagotować wodę z cukrem.
 8. Gorącym syropem zalać kwiaty, zamieszać. Przykryć słój gazą (lub garnek) i pozostawić do ostygnięcia. Syrop odstawić na 2- 4 dni w chłodne, ciemne miejsce. Raz dziennie zamieszać.
 9. Po tym czasie syrop przecedzić przez sito lub gazę.
 10. Zagotować (żeby pozostały cukier dobrze się rozpuścił) i od razu przelać do wyparzonych słoików lub butelek. Zakręcić i postawić na zakrętkach do góry dnem. Pozostawić do ostygnięcia. Syrop jest konserwowany cukrem, nie trzeba go już pasteryzować.
 11. Jeśli syrop zostanie przeznaczony do konsumpcji w przeciągu kilku dni, nie trzeba go zagotowywać, tylko od razu wstawić do lodówki.
 12. Syrop można przechowywać w ciemnym miejscu np. w piwnicy od 6- 12 miesięcy. Po otwarciu należy przechowywać go w lodówce.

Dodaj komentarz