Keczup z dyni

Dziś na warsztat trafiło moje ukochane warzywo – dynia 😊

Wyjątkowo w tym roku pięknie obrodziła w ogrodzie. Wyhodowałam sobie moją ulubioną dynię Hokkaido (Cucurbita maxima Duchesne ssp. maxima convar. Maxima, zwaną też Red Kuri, Potimarron), dynię makaronową (Cucurbita pepo var. giraumontia), dynię olbrzymią (Cucurbita Maxima), dynię piżmową (Cucurbita moschata, odmianę Butternut) i dynię zwyczajną (Cucurbita pepo). Zbiory nie zmieściły się na palecie przemysłowej 😊

Dynię przetwarzam na wiele sposobów. Z tartej dyni smażę placuszki-racuszki. Małe okazy piekę w całości faszerowane rozmaicie. Większe kroję w kawałki, przyprawiam i pieczone serwuję, jako przystawkę do mięs. Gotuję z dyni zupę w wersji na słodko z cynamonem i wytrawnie z curry. Duszoną pulpę dyniową dodaję do ciasta drożdżowego, muffinek i chleba razowego. Hitem w domu jest „keczup” z dyni, czyli sos warzywny z dyni, papryki i cebuli. Niezastąpiony zimą do sosów makaronowych, zapiekanek, pizzy, leczo. Doskonały!

Keczup z dyni

Składniki:

– 3 kg dyni (oczyszczonej) pokroić w kostkę posolić 2 łyżkami soli i odstawić na 2 godziny i odlać płyn

– 1 kg papryki czerwonej pokroić w kostkę posolić 2 łyżkami soli i odstawić na 2 godziny odlać płyn

– 1 kg cebuli cukrowej pokroić w kostkę posolić 2 łyżkami soli i odstawić na 2 godziny odlać płyn

 

Sposób przygotowania:

Po 2 godzinach gotować do miękkości w dwóch oddzielnych garnkach w jednym dynia, w drugim cebula i papryka, ok. 10-15 minut. Nie podlewać wodą. Zmiksować blenderem i połączyć obydwa sosy w jednym garnku.

Dodać:

– 500 g cukru

– 1 szklanka octu 10%

– 2 łyżki stołowe oregano suszonego

– 2 łyżki stołowe bazylii suszonej

– 1 łyżeczkę curry

– 1 łyżeczkę papryki słodkiej

– 1 łyżeczkę papryki ostrej

Wymieszać w dużym garnku.

Dodać:

– 5 słoiczków (po 200g) koncentratu pomidorowego.

Gotować 10 minut i wkładać do słoiczków. Pasteryzować 10 minut. Odstawić do powolnego ostygnięcia odwrócone wieczkiem do dołu.

 

 

2 Responses

Dodaj komentarz